Koli Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Koli Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Koli Nedir?

Koli, çok eskilere dayanan ve insanlar içerisinde herhangi bir ürün taşımak için kullandıkları kartondan yapılmış kutulardır. Yaklaşık olarak 220 yıllık bir geçmişe sahip olan koli, 1800’lü yıllarda insanların hayatına girmeye başlamış ve git gide yaygınlaşmıştır. Kolici ile insanlar en önemli ihtiyaçları olan mal ve eşyalarını güvenli şekilde paketlenmesi ve taşımasını sağlamışlardır. 90’lı yıllarda yapılan bir araştırmada kişi başı ambalaj tüketiminde %43 gibi bir oranla karton-kutu-koli ilk sırada gelmektedir.

Gittikçe artan bir oranda karton tüketimi insan hayatında artmaktadır. Bunun sebebi kolay kullanım, pratik düzayn, kısa sürede üretim ve geri dönüşümünün de kolay olması tercih sebepleri arasına girmesine sebep olmuştur.

Koli Ne işe Yarar?

Oranın bu kadar yüksek olmasının temel sebebi ise, insanların hammaddesi kâğıt olan bu kolileri yeniden kullanabilmesi ve geri dönüşünün mümkün olmasıdır. Çevreye uygun olması da insanlar için kolilerin kullanılmasının daha cazip hale gelmesine sebep olmaktadır.

Ne işe Yarar?

- Taşıma

- İstifleme

- Düzenleme

 

Çevre ve Geri Dönüşüme Etkileri

Plastik veya diğer malzemelerden yapılan koliler çevreye karşı çok zarar verdikleri için insanların tercih etmesinde daha gerilerde yerlerini almaktadırlar. Ayrıca sert maddeden oluşan farklı koli çeşitleri de insanlar tarafından tercih edilmesi daha az olan çeşitlerdendir.

Özellikle taşınma gibi bir durumda bizlerin ilk aklına gelen malzeme koliler olmuştur. Çünkü hem yerleşimi kolay hem de koliye ulaşmak kolaydır. Gerektiği zaman tedarik etmek kolay olduğu için insanların tercih etmelerin de öne çıkmaktadırlar.

Türkiye’de Koli Üretim Geçmişi

Türkiye’de koli kullanımının geçmişi 132 yıl öncesine dayanmaktadır. SEKA Kâğıt Fabrikasının 1954 yılında kurulması ile beraber Türkiye’de koli üretimi başlamıştır. 1980’lerden sonra ise sektör hızlı bir şekilde genişlemiştir. Günlük yaşantımızda kolilerin kullanılması artış göstermiştir. Ulaşım, üretim, tüketim, tekstil, tüketim, iş hayatı, ev hayatı gibi alanlarda ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Karton Koliler sayesinde eşyalar hem kolayca hem de güvenli bir şekilde taşınabilmektedir.

Koli Kullanım Alanları Nelerdir

Koliler kullanım alanlarına göre çeşitlenmektedir.

Bunlar;

- Tam kapalı Koliler

- Yarım kapalı koliler

- Tutmalı koli

- Arşiv kolisi

- Klasör kolisi

- Pizza kutu kolisi

- Ayakkabı Kolisi

- Ramazan Kolisi

- Tekstil Kolisi

- Baskısız Koli

Koliler çok geniş alanda kullanılmaktadır. Nakliyat, depolama, tekstil ve gıda sektörü bunların başında gelmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizimle İletişime Geçebilirsiniz İletişim